SPEAKERS PROGRAM | Tuesday 27th September | Wednesday 28th September | Thursday 29th September | Friday 30th September

THURSDAY

9.00-10.30am

Keynote Speaker: Johanna Drucker - The Work Event: Art in the distributed field and systems of production - K3.09

10.30-11.00am

Morning tea - Building G Concourse

11.00am-12.30pm

Session 1

VENUE 1 - G1.04

VENUE 2 - G2.22

VENUE 3 - G2.25

VENUE 4 - G2.26

VENUE 5 - G2.27

VENUE 6 - G2.34

Topic: The print and narrative Panel: Digital Media Aesthetics and Materiality Topic: Print and the influence of digital technologies and new media Panel : Print Mediation Topic: Globalization, national identities and the post-colonial perspective Topic: The history and theory of the print, printmedia and printmaking
Chair: Maryanne Coutts (AUS) Chair: Troy Innocent (AUS)
Chair: Marian Hosking (AUS) Chair: Rebecca Beardmore (AUS)
Chair: Gene Bawden (AUS) Chair: Terri Bird (AUS)

Natasha Carrington (AUS)

Captive Subjects: Framing and Re-framing perpetrators of Crime

Troy Innocent (AUS)

Imprinting into and out of the virtual across the real

Roderick Bamford (AUS)

Securing Norman Lindsay - The Trans-dimensional printed vase

Justin Trendall (AUS)

New Tendencies in Print at Sydney College of the Arts

Annette O'Sullivan & Jacqueline Naismith (NZL)

Wild Cultivated and Cooked: metaphor and essence in letterpress practice

Inga Hanover (AUS)

Imprint and Memory in the Analogue Book

Sarah Jones (AUS)
Reading the Media
Joel Collins (AUS), Indae Hwang
Digital Media Aesthetics and Materiality
Sarah Bodman for Tom Sowden (GBR)
Drawing with Fire: The Art of Laser Cutting Paper
Andrew Hurle (AUS)
Freelancing
Caren Florance (AUS)
The Touch of Words: why letterpress lingers in Australia
Hung Nguyen (AUS)
Aesthetics of Austerity in Toda Seiju's posters
Maryanne Coutts (AUS)
Non-sequitur: The Accidental Narrative
Gordon Monro (AUS)
The Image in the Age of Computer Agency
Kevin Petrie (GBR)
Printmaking for Ceramics and Glass - Intersections & Counterpoints
Jessie Lymn (AUS) Debra Livingston (AUS)
Nurturing Creativity: Typographic visual abstraction through the letterpress poster
Marian Crawford (AUS) & Anna Grieve (AUS)
A Floating World - Printmaking, post-war Australia, Japan and Robert Grieve
Q & A

Mark Guglielmetti (AUS)

Documentary nShape: From print to simulation

 

Q & A

Q & A Q & A Q & A Q & A

12.30-1.30pm

Lunch - Building G Concourse

1.30-3.00pm

Session 2

VENUE 1 - G1.04

VENUE 2 - G2.22

VENUE 3 - G2.25

VENUE 4 - G2.26

VENUE 5 - G2.27

VENUE 6 - G2.34

Topic: The print as memorial, memory and trauma Panel: Printmaking and the Post Medium Condition - a Borderless State? Topic: Mobility, and Cultural and Technological change Topic: Pedagogy Panel : Asian Visualities and Contemporary Narratives Topic: The history and theory of the print, printmedia and printmaking
Chair: Marian Crawford (AUS) Chair: Ruth Pelzer-Montada (GBR) Chair: Stephen Hoskins (GBR) Chair: Jan Davis (AUS) Chair: Assoc Prof Leong Chan (AUS) Chair: Akky van Ogtrop (AUS)
Marian Crawford (AUS)
The Print and Impossible Mourning
Lesley Duxbury (AUS)
Joel Gailer (AUS)
Matthew Perkins (AUS)
Simone O'Callaghan (GBR)
Print the code > Code the print. Creating art at the cusp of printmaking & mobile media
Steve Lovett (NZL)
Where is the next generation of printmakers who will follow after the next generation of printmakers?
Dr Wenmin Li (AUS)
Chinese Traditional Woodcut Prints, Nian hua, and Chinese Contemporary Art
Jennifer Marshall (AUS)
Milan Milojevic (AUS)
Mining the Archive: Re-cycling the past
Rebecca Mayo (AUS)
Good Texts: The tracing of printmaking and grief through Actor-Network-Theory
  Pat Thomas (AUS)
Conventions of the book: Analysing the impact of digital technology on the interpretation of images and text in news media
Megan McPherson (AUS)
Printmaking and learning in a notion of practice
Peter Nelson (AUS)
Extensions of a No-Place: Four narratives for invented landscapes
Jennifer McKnight (USA)
Cross-Disciplinary Projects: How Blended Disciplines Activate Change
Claudia Terstappen (AUS/GER)
The silent narrative of images
  Elizabeth Rankin (NZL)
Negotiating narrative interstices: the lithographs and etchings of Marian Maguire
Michael Kempson (AUS)
From Papunya to Pakistan: Connecting with Asia through the research projects of Cicada Press, Colllege of FIne Art, University of New South Wales
Abdullah Syed (AUS)
Ruptured Masculinity: The Male Body in Popular Pakistani Poster Art
Jennifer Kamp (AUS)
(Re) Framing the Suburban Landscape
Q & A Q & A Q & A Q & A Prof Leong Chan (AUS)
The printed image and nation building in the Republic of Singapore
Roz Bidin (MYS) & Wahiza Abdul Wahid (MYS)
History and Development of Silkscreen Printing in Malaysia

3.00-3.30pm

Afternoon Tea - Building G Concourse

3.30-5.00pm

Keynote Speaker: Teal Triggs - Ripped & Torn, but never thrown away: The legitimization of the ephemeral graphic object

5.30-9.00pm

BBQ party at The Ian Potter Sculture Court at MUMA

Exhibitions

Demonstrations

Open Folio Presentations

Poster Presentations

Back to home page

 

 

 

 

SPEAKERS PROGRAM | Tuesday 27th September | Wednesday 28th September | Thursday 29th September | Friday 30th September