SPEAKERS PROGRAM | Tuesday 27th September | Wednesday 28th September | Thursday 29th September | Friday 30th September

FRIDAY

9.00-10.30am

Keynote Speakers: Brook Andrew & Trent Walter: Copying Collaboration - K3.09

10.30-11.00am

Morning tea - Building G Concourse

11.00am-12.30pm

Session 1

VENUE 1 - G1.04

VENUE 2 - G2.22

VENUE 3 - G2.25

VENUE 4 - G2.26

VENUE 5 - G2.27

VENUE 6 - G2.34

Topic: The print as memorial, memory and trauma Topic: Craft, making, mastery and process Topic: Medium and materiality Topic: Pedagogy Topic: Printmedia and Indigeneity Panel: Reifying zines: a roundtable discussion of the relationship between ephemera and institutions
Chair: Penelope Trotter (AUS) Chair: Dominic Thorburn (ZAF) Chair: Caroline Durré (AUS) Chair: Jan Davis (AUS) Chair: Lindy Allen (AUS) Chair: Anna Poletti (AUS)

Penelope Trotter (AUS)
'Psychic Counterpoints': Participatory Realist documentary and printmaking as thwarted war romance, longing and desire

Paul Liam Harrison (GBR)
Action over object/a verb not a noun

Clare Humphries (AUS)
Relational surfaces: The tissue of materiality

Bepen Bhana (NZL)
InterdisciPRINTarity: Exploring Print Pedagogy Within An Interdisciplinary Framework

Karen Oremus (UAE) and Janet Bellotto (UAE)
The Nomadic Resolution: Multiple Making in the United Arab Emirates

Teal Triggs (UK)
Luke Sinclair (AUS)

John Stevens (AUS)

Sasha Grishin (AUS)

Jazmina Cininas (AUS)
Girlie Shape-shifters With Five O'Clock Shadows: Surveying representations of she wolves, wolf girls and female werewolves in printmaking and the visual arts
Rachel Kierath (AUS)
Archival Un/Doing: Shedding Light on the Intimate Life After Print
Ruth Pelzer-Montada (GBR)
Elective Affinities - Observations on contemporary printmaking through drawing
Marian Macken (AUS) & Fiona Harrisson (AUS)
POP-up: binding landscape architectural learning and bookmaking
Wendy Garden (AUS)
Re-membering portraits of the Stolen Generations
 
Sophia Xeros-Constantinides (AUS)
Fertile Bodies: Fearsome space, collage and the maternal print archive
Susanna Castleden (AUS)
Printmaking, Mapmaking and Tracking Evidence of Movement
Emma Febvre-Richards (NZL)
Drawing and technology: the return of humanness
Q&A Sasi Victoire (AUS)
Far North Queensland charging ahead
 
Q&A Q&A Q&A  

Denise Salvestro (AUS)
Buku-Larrnggay Mulka Centre

Printmaking at Yirrkala

 

12.30-1.30pm

Lunch - Building G Concourse & Plenary session on IMPACT G1.04

1.30-3.00pm

Session 2

VENUE 1 - G1.04

VENUE 2 - G2.22

VENUE 3 - G2.25

VENUE 4 - G2.26

VENUE 5 - G2.27

MUMA

Topic: The print as memorial, memory and trauma Topic: Print, film and animation Topic: Medium and materiality Panel: The Archive Topic: Printmedia and Indigeneity Fanzine Fair at Monash University Museum of Art
Chair: Claudia Terstappen (AUS) Chair: Maryanne Coutts (AUS) Chair: Caroline Durré (AUS) Chair: Patrick Pound (AUS)
Chair: Lindy Allen (AUS)  
Marian Hosking (AUS)
Impressions as a means of reproduction; for personal memories and cultural identity
Michael Vale (AUS)
Fata Morgana: the cinema of ghostly duplications
Sasha Grishin (AUS)
The impact of digital technologies on contemporary Australian printmaking
Kit Wise (AUS)
When the Dead help the Living - Archives and Databases: The print and digital media; the witness and the archive

Badu Art Centre (AUS)

Shaun Clough
Dr Ian McNiven
Alick Tipolti
Dr Sally Butler

 
Deidre Brollo (AUS)
Untying the Knot: Memory and Forgetting in Contemporary Print Work
Faith McManus (NZL)
Cowboys of the Red Manuka
Elena Galimberti (AUS)
Editions and Art
Market in Video Art
Geraldine Barlow (AUS)

Between many archives

 

 

 
Diane Peacock (AUS)
Grave Rubbing
Barbara Zeigler (CAN)
Marina Roy's Apartment

Ric Spencer (AUS)

Fremantle Arts Centre Print Award supported by Little Creatures Brewing: Novelty Cheques, Free Beer and New Audiences

Victoria Lynn (AUS)

William Kentridge: Archive, Fragment and the Double

   
Q&A Q&A Q&A Tracey Williams (NZL)
Best Wishes Nora Gee: A Case Study
   
           
3.00-3.30pm Afternoon Tea - at MUMA. Farewell
5.30-7.00pm Artery function & VCA function

Exhibitions

Demonstrations

Open Folio Presentations

Poster Presentations

Back to home page

 

 

 

 

SPEAKERS PROGRAM | Tuesday 27th September | Wednesday 28th September | Thursday 29th September | Friday 30th September